Maľba „Kristus a baníci“ zo slovenského kostola sv. Štefana v Shenandoah, PA

Ústredný bod nášho Múzea. Maľba „Kristus a baníci“ zo slovenského kostola Sv. Štefana v Shenandoah, PA. Jej autorom je Ján Mallin.

Ján A. Mallin, rodený Johann Malinkowitsch (14. apríl 1883 – 9. január 1973) bol slovensko americký maliar fresiek a nástenných malieb pôsobiaci v Chicagu a okolí.

Namaľoval niekoľko interiérov kostolov arcidiecéze Chicago. Narodil sa v Hlohovci.

Obidvaja jeho rodičia boli vinohradníci. Študoval vo Viedni. Skrátil si meno na Mallin a v roku 1907 odišiel do USA. Usadil sa v Chicagu. Jednou z jeho prvých prác bola fasáda pre zábavný park Riverview v Chicagu.

V roku 1918 založil vlastnú dekoratérsku spoločnosť John A. Mallin, Interior Art Decorations. Špecializoval sa na výzdobu kostolov a cirkevnú maľbu, ako aj na umelecké sklo a mozaiky. Svoju filozofiu uviedol v jednej zo svojich komerčných brožúr: „Ako nie je nič príliš dobré pre Boha, tak nie je nič príliš bohaté alebo vzácne pre Božie pozemské domy – jeho kostoly“.

V roku 1920 si otvoril štúdio v budove výtvarného umenia na 410 S. Michigan Avenue v historickej štvrti Chicaga Landmark Michigan Boulevard. Vyzdobil viac ako 100 kostolov, medzi nimi mnoho slovenských a českých. Zomrel 9. januára 1973 vo veku 89 rokov. V krematóriu na Českom národnom cintoríne v Chicagu má kryptu vyzdobenú jeho maľbami s 20. rokov 20. storočia.