Lodný kufor 3

QR – Lodný kufor 3

Lodný kufor, neznámy výrobca, prelom 19./20. storočia.

Výška: 490 mm
Šírka: 810 mm
Hĺbka: 450 mm
Materiál: drevo, kovové prvky, plátno, papier
Kovanie: železné prvky
Povrchová úprava: farba na plátne

Steamer Trunks dostali názov podľa miesta, kde boli skladované, teda na párnej lodi, alebo na parníku (v preklade steamer), ktoré sú niekedy označované ako ploché. Prvý krát sa objavili v roku 1870. Vo väčšej verzii sa objavili v roku 1880 a vyrábané boli do roku 1920. Rozdeľujú sa na rôzne druhy. Najznámejšie z týchto Steamer Trunks sú s plochým vrchom, alebo s vrchom, ktorý je v jemnej krivke a ich povrch je potiahnutý do plátna, kože, alebo vzorovaného papiera. Skoršia verzia týchto kufrov mala 14 palcov (36 cm výšku, aby sa do parníka vošlo viac batožiny). V starých katalógoch sú tieto kufre označované aj ako „packers“ alebo „steamer“ čo v dnešnom jazyku znamená príručná batožina. Ortodoxný názov pre tento typ kufrov je „packer trunk“, ale keďže sa ľudovo začal nazývať steamer, tak mu tento názov ostal ako punc.

Tieto kufre začali byť obľúbenejšie od ich predchodcov s oblými krivkami, pretože sa ich s plochým vrchov vošlo viac do úložných priestorov lode. Používali ich napr. študenti do škôl, pri dlhom cestovaní. Boli tu stovky manufaktúr, ktoré vyrábali tieto kufre v USA. Medzi najznámejšie spoločnosti patria Rhino Trunk & Case, C. A. Taylor, Haskell Brothers, Martin Maier, Romadka Bros., Samsonite a viacero iných. Niektoré z týchto spoločností fungujú ešte do dnes, ako napr. Shwayder Trunk Company of Denver, Colorado dnes známe pod značkou Samsonite. Ďalší z výrobcov sa venoval prevažne luxusnému prevedeniu, bola to anglická manufaktúra H. J. Cave, ktorá funguje od roku 1839 až do dnes. Niektorí budú skôr poznať značky ako Louis Vuitton, Goyard, Moynat a Au Départ. Kufre týchto značiek väčšinou používala vyššia vrstva.

Pri tomto type kufra sa nedá s určitosťou povedať, že nebol vyrobený niektorým zo známych výrobcov ako napr. Louis Vuitton, keďže sa tieto kufre neoznačovali značkou výrobcu.

Kufor v nálezovom stave bol značne poškodený. Chýbali mu pôvodné originálne kožené popruhy, ktoré boli z kufra odstránené. Povrch originálneho plátna bol značne poškodený a zbavený farby. Drevené obloženie kufra bolo prestriekané červenou farbou (pravdepodobne sprejom). Pravdepodobne predošlými majiteľmi boli nahradené dva predné zámky od firmy Excelsior USA.

Postup reštaurovania:

Stav pred reštaurovaním

Stav počas reštaurovania

Stav po reštaurovaní